Bir gün bir çukur kazıp, içini su geçirmiyen basit bir malzeme ile kaplıyor ve suyunu dolduruyorsunuz. İşlem bu kadar basit.

Ama neticede, bu uçsuz bucaksız evrende bir habitat yaratmış oluyorsunuz. Günbegün, kendi emeğinizle yarattığınız bu ortamın geliştiğini, sizi içine çektiğini, sizi gururlandırdığını görüyorsunuz.

Havuz yaşamaya başlıyor, hem de inanılmaz bir hızla. En ufak bir katkıda bulunmasanız da su, dönüşümler gösteriyor, önce çevrenizdeki kuşlar boy boy, cins cins yarattığınız ortama dahil oluyorlar, kırmızı, mavi ve kahverengi pervaneler uçuşurken Nisan ayının gelmesiyle birlikte, ansızın bir gece, önce kurbağalarınız daha sonra kurbağa yavrularınız oluveriyor.

Tabii bu kadar gelişime katkıda bulunmamak imkansız. Bir gün havuz balıkları ve sucul bitkilerle haşır neşir olmaya başladığınızı fark ediyorsunuz. Öğreniyorsunuz, gözlemliyorsunuz ve yaptığınız işin hayatınızı nasıl güzelleştirdiğini, farklılaştırdığını anlıyorsunuz.Bence, hobi havuzu ile tanışan bir insan kısa sürede iflah olmaz bir tutkuya kapılıyor. Öyle ki bu tutku kendisini ikinci bir havuz isteğine ve de o ana kadar dikkatini bile çekmemiş olan kova, küp, eski banyo küveti, kullanılmıyan su deposu gibi su tutabilecek her objeye potansiyel bir havuz gözüyle bakıyor. Buna, kış aylarında bu zevkten uzak kalmamak için evinin odasına, salonuna kovalarla küçük, şişme çocuk havuzlarıyla daha büyükçe sucul ortamlar ilave etmeyi de katabiliriz.

İşte ben, eğer başarabilirsem, bütün bu yaşadıklarımı ve hissettiklerimi burada yazıya dökmeye çalışacağım.

2 Kasım 2012 Cuma

O İLK HEYECANI YENİDEN YAŞAMAK ya da HAVUZU NASIL YAPTIM

Havuzun ilk gününden itibaren arşivlediğim yüzlerce fotoğrafı hard disk arızasından dolayı kaybettiğimde çok üzülmüştüm. Bugün yıllardır ziyaret etmediğim bir forum da havuzumun yapılış resimlerini görünce nasıl sevindim, tarif edilemez. Resimlere daldım gittim ve o günlerdeki heyecanı yeniden yaşadım, tatlı tatlı.
Her ne kadar kronolojik olmasa da buraya yerleştirmeye karar verdim.
Şekil belirlemesi

Kazım işlemi

Kayalar

Kayaların inşaat köpüğü ile örtülmesi

Poliüretan alt yastıklama

Su geçirmez Tır Brandası

EPDM Liner

Su dolumu

İlk Nilüfer saksılarının yerleştirilmesi
Çevre bitkilendirmesine başlangıç

Şelale/Filtre
Nilüferler uyanıyor
Ve Koi Balıkları

Hiç yorum yok: